Suriye'nin Halep şehrinin kuzeyinde muhaliflerin elindeki Mare ilçesinde, terör örgütü PKK/PYD protesto edildi.

Mareliler, akşam saatlerinde ilçe meydanında bir araya gelrek, PKK/PYD aleyhinde sloganlar attı.

Çevre köylerden de katılımcıların olduğu eylemde, Arapça ve İngilizce ''Terör örgütü PKK'yı ihanetlerle köylerimize soktunuz. Onları kesinlikle köylerimizden çıkaracaksınız", "Türk askeri kardeşimiz ve müttefikimizdir" yazılı dövizler taşındı.

Göstericiler, terör örgütünün Suriye'nin kuzeyinde ele geçirdiği, Arap nüfusun yoğun olduğu köy, ilçe ve beldelerden çekilmesini talep etti.

Göstericilerden Dr. Ahmed Hafız, verdiği demeçte, ''Türk hükümeti ve devletine iletimizdir. Bizler bölgedeki terör örgütü PYD'ye karşı olduğumuzu ifade etmek istiyoruz.'' açıklamasını yaptı.

Avukat Mahmud Nacar da ''Suriye'de rejim, Şii milisler ve PYD'ye karşı devrimimiz sürüyor. Bunların hepsi terör örgütüdür. Başarıya ulaşana dek devrimimiz devam edecektir. Türkiye ve Türk halkına, Suriyelilere verdikleri destekten dolayı teşekkür ediyoruz.'' şeklinde ifade etti.

BÖLGE SALDIRILARA MARUZ KALMIŞTI

Yerel kaynaklardan edinilen bilgiye göre Halep’in kuzeyinde Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) hakimiyetindeki Mare kırsalına terör örgütü PYD/PKK militanlarının akşam saatlerinde gerçekleştirdiği saldırıda 4 sivil yaşamını yitirdi.

Afrin'in doğusundaki terör örgütü bölgelerinden gerçekleştirilen havan topu saldırısında evlerine şarapnel parçaları gelen Neccar ailesinden 50 yaşındaki baba Abdullah Neccar ve 22 yaşındaki oğlu Mahmut'un yaşamını yitirenler içerisinde yer aldığı açıklandı.