"Kürdistan devletinin" adı artık bir takım gruplar tarafından açık açık dile getiriliyor. Bir yandan yapılması planlanan bağımsızlık referandumu için tartışmalar halen sürerken, diğer taraftan da tartışmaların odağındaki referanduma yönelik lobicilik faaliyetleri sürdürülüyor.

Bunun son örneği de İsviçre'nin Cenevre şehrinde yer alan BM binasının önünde gerçekleştirildi.

İSRAİL BAYRAKLI EYLEM

BM binasının önünde gerçekleştirilen eylemde bağımsızlık ve referandum yanlısı sloganlar atılırken, gösterinin en dikkat çekici karesi, İsrail ve sözde Kürdistan'ın bayrağının bir arada aynı gönderde tutulması oldu.

Bilindiği gibi daha önce İsrailin çeşitli kademelerinde bulunan devlet temsilcileri, artık bir Kürdistan'ın kurulması gerektiğini dile getirmiş, bu fikrin de savunucusu olacaklarını belirtmişlerdi.

BARZANİ GERİ DÖNMEYECEĞİNİ AÇIKLADI

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani, bağımsızlık referandumundan geri dönüş olmadığını ifade etti.

IKBY Başkanı Barzani Erbil'de bir grup akademisyenle buluştu. Burada verdiği demeçte Barzani, "Tüm taraflara referandumdan geri adım atılmayacağı ve zamanında yapılacağı teminatını veriyorum." dedi.

Irak merkezi yönetimiyle 2003 senesinden sonra ortak hareket etmek için çaba sarf ettiklerinin altını çizen Barzani, şunları kaydetti:

"Fakat ortaklık anlayışı onlarca kez bitti. Anlaşılan o ki Kürtler Bağdat'ta istenmiyor. Irak siyasetinin ömrünün bu şekilde uzaması felakete yol açar."

Barzani, Kürtlerin Irak ordusu içerisindeki oranının da yüzde 1'i geçmediğine dikkati çekerek, "İstesek de istemesek de Bağdat'ta iktidarda mezhepçi hükümet var. Irak'ta demokrasi ve federalizm kalmadı." ifadelerini kullandı.