Çin, İslam düşmanlığında her geçen gün daha ileriye gidiyor. İslam karşıtı çalışmalarını giderek arttıran Çin, şimdide evinde Kur’an-ı Kerim bulunduranları tutukluyor.

KUR'AN-I KERİMLER TOPLATILIYOR

İslam düşmanlığını arttıran Çin'in kuzeydoğu Xinjiang kentinde bulunan görevliler, Müslümanlardan Kur'an-ı Kerim ve diğer ibadetler için kullandıkları araç gereçleri polise vermelerini istedi. Yetkililer, polise vermeyenlerin kötü bir şekilde ceza alacağını belirtti.

Çinli yöneticiler Kur'an-ı Kerim'i dini aşırılık uygulaması olarak nitelendirip, evlerde bulundurulmasını yasadışı olarak kabul ediyor.

DANİMARKALI BAKANDAN İSLAM’A HAKARET

Diğer yandan, İnger Stöjberg, Viborg kentinde bulunan Skovgaard Müzesi'nde, ‘Reformasyondan bu yana sanatta dine hakaret’ isimli sergide, 2005 senesinde Danimarka gazetesi Jyllands Posten’ın yayımladığı Hz. Muhammed hakkında hakaret içerikli 12 karikatürün bulunmamasına itiraz etti.

ARKA PLAN YAPTI

Söz konusu tepkisinin açık ve net bir şekilde ifade eden İnger Stöjberg, Kurt Westergaard’ın çizdiği İslam’a hareket eden karikatürü, tablet bilgisayarının arka plan görüntüsü yaparak ekran resmini paylaştı.

‘GURUR DUYMAMIZ GEREK’

Stöjberg, sosyal medya üzerinden bu görüntünün yanı sıra, ‘Muhammed karikatürleriyle gurur duymamız gerek.’ şeklinde yazı yazdı.

Sosyal medya üzerinden hızlı bir şekilde yayılan bakanın paylaşımına, Danimarka’da yaşayan Müslümanlar’dan büyük tepki geldi.