Kremlin Sözcüsü Dimitriy Peskov, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) anayasa tarafından illegal olarak ilan edildiği ve dün yaptığı sözde bağımsızlık referanduma yönelik yaptığı açıklamada, ‘Rusya, söz konusu bölgenin istikrarı ve güvenliği için Irak'ın toprak ve siyasi bütünlüğünün korunması gerek.’ ifadelerini kullandı.

Erdoğan ve Putin'in, öncelikle bölgedeki son gelişmeler olacak şekilde gündemde olan konuları 28 Eylül Perşembe günü Ankara'da görüşmek için bir araya geleceği bildirildi.

SÖZDE REFERANDUMDA SONUÇLAR AÇIKLANMIYOR

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKYB) tüm tepkilere rağmen illegal olan sözde referandumun sonuçlarını hala açıklamadı. Seçimin bitmesinin üzerinden hemen hemen 16 saat geçti ama 5,2 milyon kişinin oy kullanması beklenen ve 3 milyon kişinin oy kullandığı referandumda yalnızca 282 bin 17 kişinin oy ortalaması belirlendi.

Sonuçların 72 saat içinde açıklanacağı yönünde açıklama yapılırken, medyada yapılan haberlere itibar edilmemesi istendi

BARZANİ’YE YAPTIRIMLAR BAŞLADI

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, Bağdat'ta Ortak Operasyonlar Komutanlığı'nı ziyaret ettikten sonra referandum hakkıonda önemli açıklamalarda bulundu.

İbadi, ‘Anayasaya aykırı olarak yapılan bu referandum büyük risk taşıyordu. Federal Mahkeme kararı hiçe sayılarak gerçekleştirildi. Bu referandum anayasal değildir ve bundan dolayı sonuçlarını tanımayacağız.’ şeklinde konuştu.