Fransız haber ajansı olan AFP’ nin yapmış olduğu haber doğrultusunda, Rusya Savunma Bakanlığı’ nın bugün yaptığı açıklamada şu ifadeler kullanıldı: "Bakanlık yetkilileri ile Suriyeli ılımlı muhalifler arasında Mısır’ ın arabuluculuğunda Kahire’ de yapılan görüşmelerin neticesinde, Doğu Guta’ daki 'gerilimi düşürme bölgesinin' nasıl işleyeceğine yönelik anlaşmalar imzalanmıştır." denildi.

Türkiye, Rusya ile İran mayıs ayında Doğu Guta için dört adet "gerilimi düşürme bölgesi" üzerinde anlaşma sağlamıştı. Fakat üç ülke en son bu ay Kazakistan’ da yapılan görüşmelerde bu güvenli bölgelerde nasıl bir izleme mekanizması kurulacağı konusunda görüş birliğine varamayınca anlaşma bir türlü hayata geçmemişti.

MISIR ARABULUCULUK YAPTI

Mısır, Türkiye ile diplomatik krizde olduğu bir dönemde alternatif bir arabulucu olarak sürece dahil oldu. Bugün Rusya’ nın açıklamış olduğu anlaşmalar, Doğu Guta’ da çatışmasızlığı izleyecek gözlemcilerin nerelerde, hangi yetkililer ile bulunacağını da barındırıyor.

KONVOY BİRKAÇ GÜN İÇİNDE GÖNDERİLECEK

Yapılan açıklama doğrultusunda taraflar, "insani yardım rotalarını ve bölge sakinlerinin seyahat özgürlüğü" konusunda uzlaştı. Doğu Guta’ ya ilk insani yardım konvoyunu birkaç gün içinde Rusya gönderecek.