Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, ABD’nin destek verdiği PYD'nin eli altında olan yerlerde Esad rejimine 2 kez saldırı olduğunu vurgulayıp bu saldırıların tekrar olması gibi bir durumda kendilerinin de karşılık vereceğini belirtti.

SALDIRILARI DURDURUN

Konaşenkov ‘Fırat'ın doğu bölgelerinde bulunan PYD ve ABD’nin kontrolü altında olan yerlerden Suriye ordusuna iki defa ateş açıldı. Bu yerlerde Suriye ordusu ile beraber DEAŞ'a karşı verdiğimiz mücadele devam ediyor. Bundan dolayı, özel iletişim ağlarımız ile, ABD ordusunun ve PYD'nin olduğu yerlerde yapılan bu saldırıların acilen durdurulmasını talep ettik. Saldırılar devam ederse söz konusu bölgelerde olan mevziler her türlü askeri yolla vakit kaybedilmeden vurulacak’ dedi.

IRAK ORDUSU HAREKETE GEÇTİ

Diğer yandan, Irak'ın Musul ve El-Enbar bölgelerinde yürütülen operasyonlarda terör örgütü DEAŞ militanı 48 kişinin ölü olarak ele yakalandığı belirtildi.

Irak ordusunda görev yapan Yüzbaşı Cebbar Hasan, basına gerçekleştirdiği konuşmada, Musul'un Telafer ilçesinin batı bölgesinde bulunan Ali Hüseyin köyü çevresinde DEAŞ'a karşı operasyon gerçekleştirildiğini ifade etti.

Hasan, düzenlenen operasyonda 26 DEAŞ mensubunun öle olarak ele geçirildiğini ve ölenlerin içerisinde örgütün, Irak ve yabancı uyruklu üst kademeden görevlilerinin de bulunduğunu belirtti.