CNN International'ın verdiği haberine göre, Cumartesi meydana gelen olayda Rusya DEAŞ'a askeri müdahalede bombalama yaparken Amerikan askerleri bombalanan bölgede yer alıyordu. Amerikan askerlerinin yalnızca bir kaç km uzaklıkta olduğu aktarıldı.

Yaralanan Amerikan askerlerine, Suriye Demokratik Güçleri tıbbi müdahalede bulundu.

Amerikalı yetkililer, Rusya'nın bu saldırısının kasıtlı olmadığına inandıklarını ancak yine de araştırdıklarını belirtti.

RUSYA BÖYLE DUYURMUŞTU

Kanlı terör örgütü DEAŞ, Suriye'nin doğusundaki Deyr ez Zor şehrinde adım adım malum oluyor. Rusya Savunma Bakanlığı, Doğu Akdeniz'de demirli Amiral Essen savaş gemisinden atılan füzelerin şehir çevresindeki DEAŞ teröristlerini imha olduğunu ifade etti.

Vurulan hedefler içinde üst düzey teröristler ve cephanelikler, bomba yüklü araçların imha edildiği atölye ve çok sayıda militan yer aldı. Öldürülen teröristler Rusya ve eski Sovyet ülkelerinden DEAŞ'a katılan isimler olduğu ifade edildi.

Üç senedir DEAŞ'ın kuşatması altında bulunan Deyr ez Zor'a Suriye ordu birlikleri ulaştı ve kuşatmayı kırmış durumda. Reuters ve AP haber ajansları, gelişmeyi son dakika manşetiyle dünyaya duyurmuş durumda.