Rusya'nın İzvestiya gazetesinin manşetine taşıdığı habere göre, Rusya Sağlık Bakanlığı'na bağlı Devlet Önleyici Tıp Araştırma Merkezi tarafından haftasonları alkol satışının yasaklanması teklif edildi.

Vatandaşların sağlıklı bir hayat stratejisi çerçevesinde getirilmesi istenen yasak ile alkolizmin ve alkolün aşırı kullanımının önlenmesi öngörülüyor.

Düzenlemede ayrıca alkol satış vakti ve yerleri ile ilgili kısıtlamaların yeterli olmadığı belirtiliyor.

KARARIN UYGULANMASINA BAKANLIK KARAR VERECEK

Gazeteye demeç veren Devlet Önleyici Tıp Araştırma Merkezi'nden bir yetkili "Haftasonları alkol satışının kısıtlanmasının etkili olacağını düşünüyoruz. Fakat kararın nasıl uygulanacağına Bakanlık karar verecek" dedi.

Kaynak ayrıca yasağın uygulanıp uygulanmayacağına veya ne şekilde uygulanacağı konusunda bakanlığın diğer kurumlarla beraber çalışarak karar vereceğini belirtti.

RUSYA'DAKİ ALKOL YASAKLARI

Rusya'da akşam saat 23.00'den sabah 8.00'e kadar alkol satışının yasak olduğu biliniyor. Ayrıca yerel yönetimler bu kısıtlamaları daha da sıkılaştırabiliyor.

Çeçenistan'da yalnızca sabah saat 8.00-10.00 arasında olmak üzere iki saat alkol satışına izin veriliyor. Ulyanovsk bölgesinde ise haftasonunda alkol satışı tamamen yasak.

Rusya'da fazla alkol tüketilip çevreye verilen zararlardan dolayı böyle bir uygulamaya geçilmesi bekleniyor.