Medvedev, Facebook hesabı üzerinden gerçekleştirdiği açıklamada, “Rusya’ya karşı yeni yaptırım planının ABD Başkanı tarafından imzalanmasının birkaç neticesi var. Evvela, yeni ABD yönetimiyle bağlantılarımızı iyileştirme umudunun sonu geldi.

İkincisi Rusya’ya kapsamlı ticaret savaşı ilan edildi.

Üçüncüsü, Trump idaresi, icra yetkilerini en aşağılayıcı biçimde Kongre’ye devrederek güçsüzlüğünü sergiledi. Bu, ABD siyasi çevrelerindeki güç dengesini değiştiriyor” dedi.

KUSURLU BULMASINA RAĞMEN İMZALAMIŞTI

ABD Başkanı Donald Trump, Kongre’nin Rusya, İran ve Kuzey Kore’ye karşı yeni yaptırım planını “ciddi ölçüde kusurlu” olmasına rağmen “ulusal birlik” için imzaladığını belirtti. Yasalaşan tasarı, Trump’ın ülkesinin Rusya'ya uyguladığı yaptırımları kaldırmaya ya da değiştirmeye karşı olası adımlarının, Kongrenin onayına tabi tutulmasını gerektirecek.

ABD Başkanı Trump yaptığı yazılı açıklamada, Kongre'nin "Amerika'nın Düşmanlarıyla Yaptırımlar Yoluyla Mücadele Yasası"na yönelik yasa tasarısını imzaladığını bildirdi.

Açıklamada, Trump, "Tahran ve Pyongyang rejimlerinin kötü faaliyetlerini cezalandırmak ve engellemek için sert tedbirler alınmasını onaylıyorum. Ayrıca, Amerika'nın demokratik sürecine müdahalenin tolere edilmeyeceğini ve Rusya’nın tahrip edici, istikrar bozucu eylemlerine karşı müttefiklerimiz ve dostlarımızın yanında yer alacağımızı netleştirmeye destek veriyorum." ifadelerini kullandı.