Rusya Dışişleri Bakanı olan Sergey Lavrov, ülkesinin ABD' de 2016 başkanlık seçimlerine müdahale ettiği yönündeki iddiaları reddetti. BakanLavrov, Belçika' da Başbakan Charles Michel ve Dışişleri Bakanı Didier Reynders ile temaslarından sonra basına açıklamalar yaptı.

"İDDİALARI DUYUNCA ŞAŞIRDIM"

Sergey Lavrov, ABD Başkanı Donald Trump' ın oğlu Donald Trump Jr.' ın 2016 başkanlık seçimleri esnasında Rus avukat Natalia Veselnitskaya ile görüştüğüne dair  iddialar hakkında, "Bu iddiaları duyduğumda ben de şaşırdım. Bence bu çok mantıksız bir suçlama. Bir kişinin avukatla görüşmesinden ne tür tehdit doğabilir?" şeklinde konuştu. Batı medyasının durumu çok büyüttüğünü dile getiren Lavrov, "Rusya'nın, ABD'deki seçim kampanyasına karıştığına ilişkin herhangi bir delil bulunmuyor." ifadesini kullandı.

ABD KAYNAKLI GAZETELER HABER YAPMIŞTI

Öte yandan daha önce Amerikan Merkezi İstihbarat Teşkilatının (CIA), Rusya'nın, Cumhuriyetçi başkan Donald Trump'ın kazanmasına yardımcı olacak şekilde ABD başkanlık seçimlerine müdahale ettiği yönünde sonuca vardığı ileri sürülmüş, Amerikan Washington Post gazetesinde yer alan ve üst düzey hükümet yetkililerine dayandırılan iddiaya göre CIA, "Rusya'nın 8 Kasım'da yapılan ABD başkanlık seçimlerine karıştığı" şeklinde bir neticeye ulaşmıştı. Yapılan habere göre, Rus hükümetine yakın bazı kişilerin, Demokrat Partinin gizli bilgilerini siber saldırı ile ele geçirerek Wikileaks'e aktardığı ve bu kişilerin Amerikan istihbarat birimlerince tespit edildiği bildirilmişti.