Güney Kıbrıs Rum yönetimi lideri Nikos Anastasiadis, Birleşmiş Milletler 72. Genel Kurulu görüşmelerinin üçüncü gününde konuştu.

Yeni bir Kıbrıs Konferansı'nın yapılması ve geçmişteki hataların yinelenmemesi adına kapsamlı ve sağlam bir hazırlık yapılması gerektiğini kaydeden Anastasiadis, tüm taraf ve paydaşların güçlü siyasi irade ve kararlılık göstermesi durumunda görüşmelerden olumlu bir sonuç alınabileceğini vurguladı.

Yarın Guterres ile görüşeceğini dile getiren Anastasiadis, "BM Genel Sekreteri'ne müzakerelere hemen başlamaya hazır olduğumuzu ileteceğim." ifadelerini kullandı.

Öte yandan Rum yönetimi Cenevre'de de geri adım atmış ancak görüşmeler olumsuz sonuçlanmıştı.

KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı, BM Genel Sekreteri'nin öncülüğünde vuku bulan toplantıya dair, Rum Kesimi’nin öne sürdüğü ön şartlarda diretmekten caydığı, böylelikle Cenevre görüşmelerinin gerçekleşmesinin mümkün olabileceğini dile getirdi.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Birleşmiş Milletler’deki görüşme sonrasında New York’ta Türk gazetecileri ağırladı.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres'in teklifi sonrasında New York’ta, Güney Kıbrıs Rum Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis ile aralarında dört saat kadar devam eden toplantı yapıldığını dile getiren Akıncı, toplantının uzun sürmesinin Rum kesiminin önkoşullardaki ısrarı olduğunu ifade etti ve nihayetinde sorunu çözdüklerini, bu sayede Cenevre’deki görüşmelere katılabileceklerini belirtti.