Mısır'da Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan), Rabia ve Nahda meydanlarının haince terk ettirilmesinin ardından 4 sene geçtiği için, 4. yıldönümünde, barış yanlısı bir mücadeleye bağlılık taraftarı gösterdiler.

İhvan Rehberlik Konseyi Başkanı Mahmud İzzet ifadelerinde ‘İhvan'ın gösterdiği direniş ve barış için verdiği mücadele kendisini şiddete gitmesini ve umutsuzluğa kapılmasını engelledi.’ edi.

ÖZGÜRLÜĞÜN SEMBOLÜ RABİA

‘Rabia'nın’ özgürlüğün sembolü olduğunu belirten İzzet, gösterilerin kanlar içerisinde dağıtıldığını 14 Ağustos'un unutulmaması gerektiğini söyledi.

NEW YORK'TA RABİA PROTESTOSU

ABD'nin New York şehrinde yaşayan Mısırlılar, Mısır'da Rabia ve Nahda meydanlarındaki yapılan kanlı hareketlerin dördüncü yıldönümü nedeniyle Times Meydanı'nda toplanarak protesto gerçekleştirdiler. Meydanda, Muhammed Mursi posterleri ve ‘Rabia işareti’nin bulunduğu dövizler sergilendi.

SİSİ PROTESTO EDİLDİ

3 Temmuz 2013 yılında gerçekleştirilen askeri darbeyi yapan ve bir sene sonrasında cumhurbaşkanı olan Abdulfettah es-Sisi ya karşı protestolar düzenlendi. Meydana akın eden gruplar ‘Sisi-DEAŞ aynı’, ‘askeri general savaş suçlusu’, ‘Sisi aşağıya’, ‘Demokrasi istiyoruz, daha fazla ikiyüzlülüğe hayır’, ‘Muhammed Mursi, Mısır'ın meşru cumhurbaşkanı’ sloganları ile Sisi’yi hedef aldılar.