Avrupa teröre kucak açmaktan hiç çekinmiyor. Hele ki PKK terörünü her fırsatta koruyup kollayan, AB'nin Başkenti denilen Brüksel'de açıkça miting yapmalarına müsade eden Belçika, PKK'nın uyuşturucu trafiğine girdi.

UYUŞTURUCUNUN ÇIKIŞ YERİ: BELÇİKA


Belçika'nın Hasselt şehrinin, PKK'nın uyuşturcu kaçakçılığı merkezlerinden biri olduğu tespit edildi. Buradan Avrupa'nın yarısına uyuşturucu satılırken, elde edilen paranın da terör örgütüne aktarıldığı belirlendi.

OPERASYONLAR YAPILIYOR


Belçika haber ajansı Belga'ya göre, Avusturya ve Belçika'da gerçekleştirilen operasyonlarla PKK'nın Avrupa'daki uyuşturucu ağlarından biri çökertildi.

Hususa dair operasyon yapan Avrupa polisleri, uyuşturucu şebekesinin Avusturya'da 4, Belçika'da aralarında adı açıklanmayan şebekenin lideri dahil 10 kişiyi gözaltına aldı. Avusturya'da gözaltına alınanlar 21,5 sene hapse mahkum edildi.


EV BASKINI YAPILDI


Soruşturma çerçevesinde yapılan ve tarihi açıklanmayan bir baskında Hasselt'teki evde, 30 kilo kokain, 12 kilo eroin ve çok sayıda sentetik uyuşturucu hap, silah ve 800 bin avro para ele geçirildi.

Yapılan incelemelerde örgütün, merkezi Flaman Bölgesi'ndeki Hasselt lşehr, olduğu, uyuşturucuları Avrupa'ya, Belçika'nın Anvers ve Hollanda'nın Rotterdam limanlarından sokulduğu tespit edildi.

AVRUPA'YA SEVKİYAT, PKK'YA MİLYONLARCA AVRO


Limanlardan alınan uyuşturucuları Hasselt'teki bir evde 5'er kiloluk paketlere bölerek arabaların gizli bölmelerine saklayan şebeke üyeleri, bunları Almanya, Avusturya, Belçika, Fransa, Hollanda ve İsviçre dahil Avrupa'nın yarısında piyasa soktu.

Flamanca yayın yapan Het Belang van Limburg gazetesinin haberinde ise şebekenin yalnızca eroinden senede milyonlarca avro elde ettiği ve bunu terör örgütü PKK'ya aktardığının tahmin edildiği belirtildi.

PKK'NIN AVRUPA'DAKİ HAREKET ALANI


Belçika, yasaklı olmasına karşın PKK'nın Avrupa'da pek çok etkinlik gösterdiği ülkelerin başında geliyor. İçlerinde sözde liderlerinin de olduğu yüzlerce PKK mensubunun yaşadığı Belçika'da terör örgütünün 2014 senesinde bir kamp kurduğu ortaya çıkmıştı.

PKK uyuşturucu sevkiyatını Belçika'dan yapıyor


Terör örgütüne ait TV kanalların da yayın yaptığı Belçika, geçen sene bölücü örgütün sözde liderleri dahil 36 kişinin yargılanmasına ilişkin davadan, "PKK'nın terör örgütü olmadığı" yönünde karar çıkmasıyla gündeme gelmişti. Daha sonra federal savcının itirazı üzerine, konu yeniden ele alınmaya başlanmıştı. Yine, PKK mensuplarına başkent Brüksel'de çadır açma izni verilmesi Türkiye'nin tepkisini çekmişti.