ABD ve yandaşlarının Afganistan’da gerçekleştirdikleri Kararlı Destek operasyonu karargahının yaptığı bilgilendirmede, yapılan hava saldırında sivil insanlarında yaralanıp öldüğü belirtildi. Söz konusu durum Kabil havalimanı çevresinde saldırıda bulunan teröristlere karşı düzenlenen hava saldırısı esnasında oldu.

Karargahın yaptığı açıklamada, ‘ABD kuvvetlerinin gerçekleştirdiği hava saldırısında ne yazık ki füzelerden birinde bir sorun meydana geldi ve doğru çalışmadı. Bu durumdan zarar görenler oldu. Kararlı Destek yaşanan bu talihsizlikten dolayı üzüntü içerisinde’ ifadeleri kullanıldı.

Meydana gelen bu durum için soruşturma başlatıldı.

Afgan medyasında yapılan habere göre, ABD hava saldırısında 1 kişi öldü, 4 kişi de yaralandı.

ABD İŞGAL HAZIRLIĞINDA

Diğer yandan, Kerkük’ten Akdeniz’e uzanmak istenen terör koridorunun Irak ayağında sözde bağımsızlığa yönelik oylama tüm tepkilere rağmen gerçekleşti. Tüm dikkatlerin çevrildiği Irak’ta yapılan referandum hakkında değerlendirme yapan Irak Türkmen Cephesi Başkanı Erşad Salihi tüm bölgenin adım adım büyük bir savaşa sürüklendiğini ve Amerika’nın Kerkük, Sincar, Mahmur bölgelerini de içine alan ve İran sınırına uzanan büyük çaplı bir işgale hazırlandığını ifade etti.