Bilhassa sivil toplum kuruluşlarının kampanyalarıyla uzun zamandır müzakereleri devam edilen Nükleer Silahların Yasaklanması Anlaşması, nihayetinde BM Genel Kurulu'nda oylandı.

ABD, İngiltere, Rusya, Fransa, Çin gibi BM Güvenlik Konseyi'nin sürekli üyeleri ve diğer nükleer silah sahibi ülkelerin boykot ettiği müzakereler neticesi ortaya çıkan plan, 122 ülkenin desteğiyle onaylandı.

Tasarıya yalnızca Hollanda karşı oy verirken, Singapur çekimser kaldı.

Oylamada içlerinde ABD, Rusya, İngiltere, Çin, Hindistan, Pakistan, Türkiye, İran, İsrail, Fransa, Almanya, Yunanistan, Japonya ve İtalya'nın da olduğu 69 ülke yer almadı.

"ASLA KATILMAYACAĞIZ"


Tasarının kabulünden sonra ABD, İngiltere ve Fransa ortak bir açıklama gerçekleştirerek, karara tepki gösterdi.

Anlaşma metninin müzakereleriyle aynı düşüncede olmadıklarını aktaran üç ülkenin yaptığı açıklamada, "Anlaşmayı ne imzalamaya ne kabul etmeye ne de gelecekte yer almaya niyetimiz yok. Bu sebeple ülkelerimizin nükleer silah hususundaki yasal yükümlülükleri değişmeyecektir." ifadeleri kullanıldı.

Yapılan açıklamada, anlaşmanın güvenlik ve caydırıcılık hususuna yer vermediği, Kuzey Kore'nin nükleer programının ne şekilde engelleneceğine dair çözüm de üretmediği iddia edildi.