Merkezi İsveç' te olan SIPRI' nin nükleer güç verilerine dair yayımladığı senelik raporu doğrultusunda, nükleer silaha sahip ABD, Rusya, Birleşik Krallık, Fransa, Çin, Hindistan, Pakistan, İsrail ve Kuzey Kore' nin geçtiğimiz senenin başında toplamda 15 bin 395 nükleer silahı bulunurken, bu sayı 2017' nin başında 14 bin 935 oldu. Ancak söz konusu ülkelerin yakın gelecekte bu silahları bırakmaları öngörülmüyor.

ABD VE RUSYA TOPLAMDA YÜZDE 93'ÜNE SAHİP

Hazırlanan raporda, dünyadaki toplam nükleer silah sayısının yüzde 93' üne sahip ABD ve Rusya' nın stratejik nükleer silah envanterini azalttığına dikkat çekildi. Bu iki ülke, 2011' den bu yana Stratejik Silahların Azaltılması Antlaşması' nı (START) uygulamalarına rağmen geçen yıl silahlarını azaltma hızı düşük seyretti.

ABD 400 MİLYAR DOLAR YATIRIM YAPACAK

Öte yandan, mevzu bahsi geçen bu iki ülke, büyük miktarda ve maliyette nükleer modernleşme programlarını da başlattı. ABD' nin, 2017- 2026 seneleri arasında nükleer gücünü geliştirmek ve güncellemek adına 400 milyar dolar harcayacağı tahmin ediliyor.

ABD ve Rusya dışındaki diğer nükleer silaha sahip 7 ülkenin de silah cephaneliği çok daha küçük fakat bu ülkeler yeni nükleer silah sistemleri geliştirmedi veya bu konuda çalışmaları olduğuna dair herhangi bir açıklama yapmadı.