Myanmar’da askeri yapıya karşı demokrasi için mücadele veren Kyi, 15 sene hapse mahkum edilmişti. İnsani mücadelenin karşılığı olarak Nobel Barış Ödülü de dahil olmak üzere birçok insan hakları ödülünün verildiği Kyi bu sıralarda büyük bir insani soykırıma göz yumuyor.

MYANMAR DRAMI İÇİN: "YALAN"


Arakanlı Müslümanların katledilmesinin birinci dereceden suçlusu olan Myanmar'lı lider, Budist rahiplerin yaptığı katliam için skandal açıklamalarda bulundu.

Doğrudan Aung'un makamından yapılan açıklamada, Arakanlı kadınlara tecavüz edilmesi hususunda, "Arakanlı kadınlar yalan söylüyor, tecavüz yok." ifadeleri kullanıldı. Aung’a bağlı Dışişleri Bakanlığı da “uydurma hikayeler, abartılıyor” diye bir açıklama yaptı.

NOBEL ÖDÜLLÜ DUYARSIZLIK


Leydi Aung'un duyarsızlığı bununla da sınırlı değil. Nobel Barış Ödülü sahibi 13 kişinin imzaladığı, Myanmar’da devam eden olayları “insanlığa karşı suç ve etnik temizlik” diye değerlendiren ve “potansiyel soykırım” ikazı yapan açık mektuba imza atmadı.


LEYDİ'YE TÜM DÜNYADAN SERT TEPKİ


Sözde Nobel Barış Ödülü sahibi Aung'a bu sözleri ve Myanmar’ın fiilen hükümet başkanı olarak pasif kalmakla ve hatta ikiyüzlülükle suçlanıyor. Tüm dünyadan büyük tepkilerin geldiği kadına, Endonezya, Avustralya ve son olarak da bugün Rusya'da Myanmar konsolosluklarının önünde eylemler yapıldı.
Aung'un fotoğrafların yer aldığı “İnsanlık dışı leydi” yazılı dövizler taşındı, daha sonra o dövizler ateşe verildi.


MALALA'DAN ARAKAN AÇIKLAMASI


Pakistanlı Müslüman Malala Yusufzay da Twitter üzerinden konuya dair bir açıklama yaptı. “Myanmar’daki Müslümanlara karşı bu trajik ve utanç verici muameleyi senelerdir tekrar tekrar kınadım. Aynı şeyi benim gibi Nobel ödülü sahibi olan Aung San Suu Kyi’nin de yapmasını bekliyorum. Rohingya Müslümanları bunu bekliyor” dedi.