İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu ile Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah Sisi kameraların karşısında ilk defa birlikte geçtiler. BM Genel Kurulu Toplantılarında bulunmak amacı ile New York’a giden ikilinin görüşmelerinde ele alınan konulardan biride ‘Ortadoğu Barış Süreci’ idi.

Mısır Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, Sisi söz konusu görüşmede ‘İsrail ve Filistin’in geniş çaplı bir çözüm için müzakerelere geri dönmesinin önemini’ hatırlattı. İkilinin toplamda bir buçuk saat süren görüşmesinde ‘Barış dönemine geri dönülmesinin ve Filistin devletinin nasıl kurulması gerektiğine ilişkin tartıştıkları bildirildi.

Görüşmede, Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri, İstihbarat Başkanı Halid Fevzi ve Cumhurbaşkanlığı Ofis Müdürü Tuğgeneral Abbas Kamil’in de yer aldığı belirtildi.

NETANYAHU’DAN ARAKAN PROTESTOSU

Diğer yandan, İsrail parlamentosu Knesset'teki Arap milletvekilleri, Myanmar ordusu ve ona bağlı örgütlerin Arakan çevresindeki Rohingya Müslümanlarını hedef almış olan saldırılarında oynadığı rolden dolayı İsrail'e sert tepki vermişti.

İsrail'in Haaretz gazetesi yazarı John Brown tarafından yayımlanan makalede, "Bilindiği gibi Myanmar hükümeti suç işlemeye devam etmesine karşın İsrail, oradaki rejime silah satmakta ısrar ediyor." ifadelerini kullandı.