İsrail'in 16 Temmuz'da Harem-i Şerif'in kapılarına yerleştirdiği metal arama dedektörleri sebebiyle Kudüs'te başlayan gerginlik sürerken Netanyahu'dan yeni bir yazılı açıklama geldi.

İşgal altındaki Doğu Kudüs ve Mescid-i Aksa'da uyguladığı politikaları öven Netanyahu, "Tapınak Tepesi'nde (Harem-i Şerif), Kadim Kudüs'te ve tüm kentte güvenliği sağlamak adına doğru şeyi yapıyoruz." ifadesini kullandı.

Netanyahu, bu hususta gelişmeleri değerlendirmek üzere İsrail güvenlik kabinesinin yeniden toplanacağını aktardı.

ÜRDÜN İLE KRİZ

Binyamin Netanyahu, yazılı açıklamasında Ürdün'ün başkenti Amman'daki İsrail Büyükelçiliği'nde gerçekleştirilen saldırının ardındaniki ülke arasında ihtilafa sebep olan İsrailli güvenlik görevlisinin durumuna da değindi.

İsrail Başbakanı, "Ürdün'deki büyükelçimiz Einat Shalin ile bu gece iki kez bir araya geldim ve konuyu iyi yönettiği kanısına vardım. Güvenlik görevlimizi (Ürdün'den) İsrail'e getireceğimiz teminatını verdim. Bu hususlarda deneyimliyiz." ifadelerini kullandı.

İsrailli bir güvenlik görevlisinin dün akşam Amman'daki İsrail Büyükelçiliği'nde bıçaklı saldırıya uğramasının ardından 2 Ürdünlüyü vurarak öldürdüğü açıklanmıştı.

İsrail yönetimi, güvenlik görevlisinin Viyana Sözleşmesi'ne göre "soruşturma ve yargılamadan muaf olduğunu" savunarak ülkesine gönderilmesini istiyor.

Yerel basına yansıyan bilgilere göre ise Ürdün, olayı kendisi soruşturmak istiyor ve İsrailli güvenlik görevlisini vermeyi reddediyor.