NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, ‘Kuzey Kore, füze denemesi ile Birleşmiş Milletler’in aldığı kararları tekrar umursamazca yok saymıştır.’ dedi.

Pyongyang idaresi tarafından yapılan füze denemesinin, uluslararası güvende ve barışta ciddi güvenlik problemlerine neden olduğunu ifade eden Stoltenberg, ‘Küresel bir yanıt verilmesi lazım’ açıklamasını yaptı.

KUZEY KORE'DEN BİR DENEME DAHA

Geçtiğimiz günlerde hidrojen bombası deneyi ile dünya gündemine oturarak birçok eleştiri Kuzey Kore TSİ 01:10 saatlerinde füze denemelerine bir yenisinin daha ekledi.

JAPON HALKINA SIĞINAK UYARISI

Reuters’ın yayınladığı habere göre; ilk belirlemelere göre cinsi belli olmayan füze başkent Pyongyang’ın Sunan yerleşkesinin doğu taraflarına fırlatıldı. Japonya’da Hokkaido ve Tohoku yerleşkelerinde bulunan halka uyarı yapılarak sığınaklara gitmeleri istendi.

KUZEY KORE’DEN ABD VE JAPONYA TEHDİDİ

Kuzey Kore, geçen Pazartesi günü 15 üyeli BM Güvenlik Konseyi'nde yapılan oylamalarda; kömür ve maden ihracatından sonra, yakıt ithalatını karşılayan ikinci büyük ihraç kalemi olan tekstil ihracatının oy birliği ile yasaklanmasına tepki olarak, ABD ve Japonya'ya karşı nükleer saldırı tehdidinde bulundu.