Mogherini, 12'nci Bled Stratejik Forumu'na katılmak için geldiği Slovenya'da gazetecilere açıklamalar yaptı.

Türkiye-AB arasındaki üyelik müzakerelerinin devam ettirilip ettirilmeyeceğine dair bir soruya Mogherini, "Türkiye ile konuşmaya devam edeceğiz." cevabını verdi.

"BAZI KONULARDA ANLAŞAMIYORUZ ANCAK..."


Türkiye-AB Yüksek Düzeyli Siyasi Diyalog Toplantısı'nın geçtiğimiz ay Çavuşoğlu ve Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik'in katılımıyla Brüksel'de gerçekleştiğini anımsatan Federica Mogherini, Türkiye ve AB'nin anlaşamadığı bazı konular olduğunu fakat bunun görüşmeleri devam ettirmeye engel olmadığını belirtti.

Mogherini, "Öncelikle Türkiye bölgede önemli bir ortak ve hala AB'ye aday ülke. Bu sebeple Türkiye ile konuşmaya devam edeceğiz. İç tartışmalarımız ve özellikle Türkiye'deki muhataplarımızla görüşmelerimiz ikili ilişkilerin geleceğini belirleyecek." diye konuştu.

ALMANYA'YA KAPAK

Almanya'nın tüm çabalarına rağmen AB'nin bu açıklaması, Türkiye'nin Avrupa'da ne kadar güçlü olduğunu ve ne kadar önemli bir ortak olduğunu bir kez daha gözler önüne serdi. Almanya ise özellikle seçim döneminde olmaları nedeniyle, oy devşirebilmek adına Türkiye'ye yönelik saldırılarına hiç hız kesmeden devam ediyor.