Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı bilgilendirmede, "Mısır, Irak'ın birlik ve bütünlüğünü desteklediğini vurgulayarak referandumdan doğacak negatif sonuçlardan ötürü 'derin kaygı' duyduğunu." ifade etti.

Mısır yönetimi tüm tarafları, "Irak'ın istikrarını zedeleyecek ve bölgede durumu da daha da kaotik hale getirecek ve anarşi ortamının doğmasına neden olacak tek taraflı adımlardan sakınmaya ve soğukkanlı davranmaya" çağırıldı.

Öte yandan Katar resmi haber ajansı QNA'nın Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada Irak'ın kuzeyindeki referandumun bölünmeye sebep olacağını ifade etti.

Katar resmi haber ajansı QNA'nın Dışişleri Bakanlığından bir yetkiliye dayandırmış olduğu haberde, "Bağdat hükümeti ile IKBY arasında uzlaşı olmadan yapılan referandum, daha fazla negatif yansımalara, Irak vatandaşları arasındaki anlaşmazlık ve bölünmenin büyümesine yol açmamalıdır." ifadelerine yer verildi.

Referandumun, "Irak'ın birlik, güvenlik ile istikrarının sağlanması ve terörün ortadan kaldırılmasına odaklanılması gerekli" bir zamanda yapıldığına işaret edilen haberde, "Katar'ın, Irak'ın halk ve toprak bazında birliğinin korunması gerektiği yönündeki tutumunda kararlı olduğu" ifade edildi.

Haberde ayrıca Irak'ın birliğine yönelik tehdidin tüm bölge için tehlike teşkil ettiği belirtilerek, taraflara "yapıcı diyalog ve anlaşmazlık yaşanan tüm meseleleri çözüme kavuşturma" çağrısı yağıldığı ifade edildi.

Öte yandan Irak Başbakanı İbadi, sınır kontrollerinin 3 gün içersinde Bağdat'a verilmemesi durumunda IKBY'ye yaptırım uygulayacaklarını duyurdu.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nde gerçekleştirilen korsan bağımsızlık referandumuyla ilgili pek çok ülkeden tepkiler gelmekte..

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi de referandumu gerçekleştiren yetkililere karşı gereken önlemlerin artıracaklarını söyledi.