Mısır devlet televizyonunun (ERTU) verdiği bilgiye göre, parlamento, Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi’nin, ülkenin bütününde OHAL uygulamasının üç ay uzatılması ile alakalı kararını bugün onayladı.

Parlamentonun üçte ikisinin oyu ile onaylanan OHAL uygulamasının, 10 Temmuz-10 Ekim 2017 tarihleri arasında geçerli olacağı belirtildi.

Mısır hükümeti, Cumhurbaşkanı tarafından çıkarılan OHAL’in üç ay uzatılması şeklindeki kararı 22 Haziran’da onaylamıştı.

Mısır anayasasına göre OHAL uygulaması ülke yöneticilerine olağanüstü yetkiler sağlıyor.

OHAL'DEN DOLAYI 6 GENÇ İDAM EDİLECEK

Mısır'da 2014 senesinde bir yargıcın korumasının öldürülmesi suçlamasıyla gözaltına alınan, suçlamaları kabul etmemelerine rağmen haklarında idam cezası çıakrılan 6 gencin Cumhurbaşkanı onayladığı takdirde ramazan ayının sonrasında idam edileceği ifade ediliyor.

Mısır'da Abdulfettah es-Sisi yönetimine karşı barışçıl etkinlikler yürüten muhalif aktivist gençlere, "güvenlik güçleri aleyhinde terör eylemleri ilanı yapma, hücre evi kurma, patlayıcı ve silah temin etme" gibi değişik birçok suçlama da yöneltildi.

Sanıklar ve avukatları tarafından suçlamalar kabul edilmemesine karşın verilen kararın geçerli olduğu ve "idamın yapılabileceği" kamuoyuna ilan edildi.


"KAYITLARA RAĞMEN İDAM CEZASINA ÇARPTIRILDILAR"


Yaşları 23 ile 30 arasında değişen Halid Rıfat, İbrahim Yahya, Ahmed el-Velid, Abdurrahman Muhammed, Basim Muhsin ve Mahmud Memduh'un avukatı, gençlerin "kamera kayıtları olmasına" karşın idam cezasına çarptırıldığını ifadde etti.

Mısırlı gençlerin aileleri de insan hakları örgütlerine çocuklarının maruz kaldığı "tüyler ürpertici" uygulamaları aktardı.

Ailelerin insan hakları örgütlerine aktardığı bilgilere göre, gençlere işkence yapılıyor, cinayeti itiraf etmemeleri halinde yakınlarına tecavüz edileceği tehdidinde bulunuluyor.