Almanya Başbakanı Merkel, ülkesinde yapılacak seçimlere 12 gün kala gurbetçilerin oylarına talip olmak için Almanya’da yaşayan Türklere değer verildiğini iddia etti.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Almanya’da katıldığı bir tv programında kendine yöneltilen soruları yanıtladı.

Başbakan Merkel, ’Seçim Arenası’ programında, Türkiye politikası ve Almanya'daki Türkiye kökenlilere yönelik sorulara da açıklık getirdi.

TÜRKLER DEĞERLİDİR!

Stüdyodan birinin, ‘Almanya’daki Türklerin bazıları Erdoğan’a destekçi oldu. Acaba uyum politikası yalış mı uygulandı?’ şeklindeki sorusuna cevap veren Merkel, Her insanın Almanya’da kendi düşüncelerinin özgür biçimde ifade edebileceğini ve Almanya’da düşünce özgürlüğünün mevcut olduğunu ifade etti. Almanya’da yaşayan Türkler hakkında yaptığı açıklamada ise, kendilerini bu yönde bir siyasi eğilime iten faktörün, kendilerini buraya ait hissetmediklerinden dolayı olabileceğini söyleyerek, ‘Türkler burada evinde gibiler, onlara değer veriyoruz.’ dedi.

ALMANYA’YA SEYAHAT UYARISI MERKEL’İ KIZDIRDI

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Delbrück şehrinde seçin etkinliği sırasında gerçekleştirdiği konuşmada, Türkiye Dışişleri Bakanlığı'nın Almanya'ya ilişkin yaptığı seyahat uyarıları kendisini çok etkilemiş olacak ki, söz konusu uyarılar hakkında açıklama yapma gereksinimi duydu.

Merkel açıklamasında, ‘Şunu net bir şekilde belirtmek isterim. Almanya’ya her Türk vatandaşı gelip ziyaret edebilir’ ifadesine yer verdi.