ABD Jeolojik Araştırma Merkezi, depremin merkez üssünün, Japonya'nın güneydoğusunda Kamaişi kentinin 283 kilometre açığı olduğunu duyurdu.

Depremde can ya da mal kaybı olup olmadığına ilişkin henüz açıklama yapılmadı.

Japonya'da 2011 yılında meydana gelen 9 büyüklüğündeki deprem ve tsunamide, 18 bin kişi yaşamını yitirmiş, binlerce kişi yaralanmıştı.

MEKSİKA'DA DEPREM

Ulusal Sivil Savunma Ajansından gerçekleştirilen açıklamada, merkez üssü Puebla eyaletine bağlı Rabosso şehirinde 5 kilometre kuzeydoğusunda, 51 kilometre derinlikte kaydedilen depremde hayatını kaybedenlerin sayısının 300'e çıktığı açıklandı.

Açıklamada, başkent Meksiko'da onlarca binanın enkaza döndüğü açıklandı.

Ulusal Sivil Savunma Şefi Luis Felipe Puente, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, başkentte 117, Morelos eyaletinde 72, Puebla'da 43, Meksiko eyaletinde 12, Guerrero eyaletinde 3 ve Oaxaca eyaletinde de bir kişinin hayatını kaybettiğini ifade etti.

Deprem, 19 Eylül 1985'te meydana gelen ve en az 5 bin kişinin yaşamını yitirmesine yol açan 8,1 büyüklüğündeki depremin sene dönümünde yapılan tatbikat esnasında gelişti.

Devlet Başkanı Enrique Pena Nieto, Meksiko'nun güneyinde bir ilkokulun çöktüğünü ve enkazdan şimdiye kadar 28 öğrencinin cesedine ulaşıldığını belirtildi. Arama kurtarma ekipleri, 38 kişinin enkaz altında kaldığı okulda çalışmalarına devam ediyor.

Pena Nieto, televizyondan yaptığı açıklamada, depremden etkilenen bölgelerde acil durum ilan edildiğini ve çalışmalara destek vermesi için takviye birliklerin gönderildiği açıklandı.

Meksiko Belediye Başkanı Miguel Angel Mancera, arama kurtarma çalışmaları sırasında yaklaşık 65 kişinin enkaz altından kurtarıldığını belirtildi.

Meksikolu yetkililer, yaralanan 69 kişinin hastanelerde tedavi altına alındığı belirtildi.