Peru Dışişleri Bakanlığı trarafından yapılan açıklamada, Kuzey Kore'nin nükleer denemeleriyle alakalı Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) kararlarını ihlali sebebiyle Kuzey Kore'nin Lima Büyükelçisi Kim Hak-chol'un istenmeyen adam ilan edildiği ve ülkeyi terk etmesi için 5 gün süre tanındığı belirtildi.

Meksika Dışişleri Bakanlığı da cuma günü Kuzey Kore'nin Meksiko Büyükelçisi Kin Hyon Gil'i istenmeyen adam ilan etmiş ve ülkeden ayrılmasını istemişti.

Pyongyang yönetiminin 3 Eylül'de, 2006 senesinden bu yana en güçlü ve altıncı nükleer denemesini yapmasının ardından ABD tarafından hazırlanan ve Kuzey Kore yönetimine yeni ekonomik yaptırımlar uygulanmasını içeren karar tasarısı BMGK'da kabul edilmişti.

BMGK'DAN KUZE'YE AĞIR YAPTIRIM

Nükleer programı nedeniyle Kuzey Kore'ye yönelik yeni yaptırımlar içeren karar tasarısı, bugün BM Güvenlik Konseyi'nde (BMGK) oylanacak. 

Öte yandan NATO'da Kuzey Kore'ye ekonomik yaptırım uygulanmalı çağrısı yapmıştı.

NATO: YAPTIRIM UYGULANMALI

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Kuzey Kore'nin füze denemeleriyle alakalı açıklama yaptı. Stoltenberg, Kuzey Kore'nin tavırlarının küresel tehdit olduğunu ve tavırlara küresel tepki gösterilmesi gerektiğini belirtti.


Stoltenberg yaptığı açıklamada, "Kuzey Kore hususunda siyasi çözüm için çalışılmalı. Ekonomik yaptırım uygulanmalıdır" sözlerini dile getirdi.