Güney Kore, füzenin Türkiye Saati İle 02.40' ta fırlatıldığını ifade etti. Japonya ise Japon Denizi' ndeki, ekonomik amaçlı kullanılmayan sularına düştüğünü vutguladı. Kuzey Kore, uluslararası yaptırımlarda bulunulmasına rağmen nükleer ve balistik eylemlerini artırmış durumda. Seul ve Tokyo' dan gelen açıklamalara göre bu son füze, yaklaşık 40 dakika boyunca, 930 kilometre yol aldı.

GÜVENLİK KONSEYİ ACİL TOPLANDI

Japonya 'provokatif' olarak yorumladığı denemeyi kınarken Güney Kore' nin yeni devlet başkanı Moon Jae- in ise ülkedeki güvenlik konseyini acil toplantıya çağırdı. Kuzey Kore' nin şu an mevcut durumda üretebildiği füzeler, ABD' nin askeri gücünün de bulunduğu Güney Kore ve Japonya' ya ulaşma kapasitesine sahip. Fakat Kuzey Kore' nin, ABD' ye erişebilen füze geliştirmede ne aşamada olduğu bilinmiyor.

TRUMP HEMEN TEPKİ GÖSTERDİ

ABD Başkanı Donald Trump da füze denemesine sosyal medya üzerinden tepkisni ortaya koyarak, şunları kaydetti:

"Bu adamların hayatlarında yaptıkları daha iyi bir şey yok mu? Güney Kore ve Japonya' nın buna daha fazla dayanabileceğine inanmak zor. Belki de Çin, Kuzey Kore'ye ağır baskı yapar ve bu anlamsız olaya artık bir son verir."

SABRIMIZ SONA ERDİ' DEMİŞTİ

Trump, ilk kez Beyaz Saray' da ağırladığı Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in ile Oval Ofis' teki müzakerelerden sonra düzenlediği basın toplantısında, "Kuzey Kore' de mevcut rejime karşı stratejik sabır dönemi başarısız oldu. Dürüstçe söylemek gerekirse sabrımız sona erdi." demişti.