Güney Kore askeri kuvvetleri, Kuzey Kore'nin Japon Denizi'ne yerel saatle 05:57'de "tanımlanamayan bir füze" fırlattığını açıkladı. Japon hükümeti füzenin Japonya'nın kuzeyini hedef aldığı uyarısında bulundu.

SIĞINAKLARA GİDİN UYARISI

Japon hükümeti Kuzey Japonya'da yaşayan vatandaşların olası bir Kuzey Kore füzesine karşı tedbirli olmaya çağırdı, vatandaşlara sığınaklara gidin uyarısı gerçekleştirildi.

HOKKAİDO ADASI'NIN ÜZERİNDEN GEÇTİ

Japonya'da televizyon kanalları gelişmeleri son dakika olarak veriyor. Kuzey Kore'nin fırlattığı füzenin Japonya'nın Hokkaido Adası'nın üzerinden geçip Pasifik'e düştüğü belirtiliyor.

Kuzey Kore, Japonya'ya doğru füze fırlattı

Güney Kore askeri kaynakları, Kuzey Kore'nin füzesi yaklaşık 2.700 km uçtuğunu, yere düşüşünden 550 km önce de 3'e bölündüğünü açıkladı.

Kuzey Kore, Japonya'ya doğru füze fırlattı

(Japonya'da televizyon kanalları sığınaklara gidilmesi uyarısı yapıyor)

Öte yandan Güney Kore'nin Ulsan şehirinde olası bir nükleer savaşın tatbikatı gerçekleştirildi. Tatbikatta gerçeği aratmayan görüntüler ortaya çıktı. 

Nükleer tehdit şimdilik rafa kaldırılsa bile Asya ülkeleri olası bir felaket senaryosuna hazırlıklı olmak için tatbikatlar yapıyor. Güney Kore'nin Ulsan şehirinde bir metro istasyonu, stadyum ve muhtelif yapılarda tatbikat gerçekleşildi.

Öte yandan Gün geçmiyor ki Kuzey Kore lideri Kim Jong Un ile ABD Başkanı Trump arasında yükselen tansiyon düşsün. Daha evvel mütekabil olarak füze denemeleri ile adeta birbirlerine göz dağı veren iki ülke bu defa yapmış oldukları beyanlar ile tansiyonu iyice yükseltti.

Son olarak Amerika Birleşik Devletleri açısından Savunma Bakanı olan Jim Mattis' in beyanları olmuştu. Bakan Mattis Kuzey Kore' nin füzelerinin fark edildiği esnada etkisiz hale getirileceğini ifa etmişti.