Dün İranlı diplomatların ülkeden ayrılmasını isteyen Kuveyt, son olarak büyükelçinin Tahran'a dönmesi için 48 saat süre verdi. AFP haber ajansı ise Kuveyt' in ülkedeki yaklaşık olarak İranlı 15 diplomatı sınır dışı ettiğini ifade etti. Tahran' ı ülkedeki terör gruplarına destek vermek ile suçlayan Kuveyt' in ülkedeki İranlı diplomatların sayısını azalttığı ifade ediliyor.

BÜYÜKELÇİYE 48 SAAT TANINDI

İran merkezli ISNA haber ajansının yapmış olduğu haber doğrultusunda, "Suudi Arabistan' ın müdahaleci politikalarının baskısı altında ve İran' ın müdahalesi yalanı sebebi ile Kuveyt, İran' ın Kuveyt Büyükelçisi olan Aliraze Enayati' yi Persona Non Grata (İstenmeyen Adam) ilan ederek 48 saat içinde ülkeyi terk etmesi gerektiğini duyurdu" ifadesini kullandı.

KÜLTÜREL ATEŞE KAPATILDI

İran basını ise Kuveyt' in İran' daki kültürel ataşeliğini kapattığı iddia etti. İran merkezli Mehr Haber Ajansı, kapatma kararı ile beraber Kuveyt yönetiminin İran' ın bu ülkedeki diplomat sayısını da azalttığını bildirdi. Alınan kararın, İran' ın Kuveyt' teki El Abdali örgütü ile bağlantısı nedeniyle alındığı belirtildi.