Güney Kore, füzenin TSİ 02.40'ta atıldığını belirtti. Japonya ise Japon Denizi'ndeki, ekonomik amaçlı kullanılmayan sularına düştüğünü bildirdi.

Kuzey Kore, uluslararası yaptırımlara karşın nükleer ve balistik faaliyetlerini artırmış durumda. Seul ve Tokyo'nun açıklamalarına göre bu son füze, yaklaşık 40 dakika boyunca, 930 kilometre yol aldı.

AMERİKA KUZEY KOREYİ UYARDI

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, Kuzey Kore ile illegal ekonomik bağlar kuran devletlere ambargo koyma yolunun düşünüldüğünü dile getirdi.

Tillerson, ABD Senatosu Dış İlişkiler Konseyinde Salı günü sunduğu açıklamada, Beyaz Saray'ın bahsi geçen devletlere "ikincil yaptırımlar" tatbik edip etmeme hususunda yakın bir vakit dâhilinde bir karara varacaklarını da açıklamalarına dâhil etti.
Fakat, Tillerson ifade ettiği devletlerin hangi devletlerden teşekkür ettiğini dile getirmedi.

ABD'de Donald Trump idaresi, nükleer silah ve füze testi sebebiyle Kuzey Kore üzerindeki zorlayıcı uygulamaların dozunu yükseltmenin imkanını düşünmekte.

Kuzey Kore'nin Birleşmiş Milletler (BM) tarafından engellenme kararı alınmış olmasına rağmen yakın bir zaman evvel yürüttüğü denemeler uluslararası kamuoyunda reaksiyon oluşturmuştu.

ÇİN’İN BASKISI ARTACAK

Kuzey Kore'nin ABD'ye erişebilecek konumda bulunan balistik bir füze programı sürecinde ilerleme kaydettiği düşünülüyor.
Tillerson, Kuzey Kore'nin en büyük müttefiklerinden biri olan Çin ile gelecek hafta gerçekleştirilecek olan yüksek seviyeli görüşmelerde bu hususunda da düşünüleceğini ifade etti.