Edinilen bilgilere göre, Kerkük şehrinde, Irak Türkmen Cephesi Kale Bürosu ile Türkmen Cephesine bağlı Fazıl Antika Kültür Derneğine silahlı saldırıda bulunuldu.

Azadi Polis Merkezinde çalışan Nejdet Vindavi tarafından yapılan açıklamada, kimliği belirlenemeyen kişilerin Kale Bürosu ile dernek binasına silahlı saldırıda bulunarak kaçtıkları belirtildi.

Vindavi konuşmasında can kaybı yaşanmadığını belirterek, saldırının binalara ciddi zarar verdiğini söyledi. Polis saldırı ile ilgili gerekli çalışmaları başlattı.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nde (IKBY) yapılan illegal referandumun ardından Kerkük'te valilik sokağa çıkma yasağı ilan etmişti.

Diğer taraftan, Irak'ın Kerkük şehrinde Türkmen ve Arapların boykot ettiği anayasaya aykırı Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) yaptığı tartışmalı referandumun bitmesine çok az bir zaman kala araçların trafiğe çıkması yasaklandı.

Kerkük Polis Müdürlüğü Basın Sorumlusu Afrasyav Kamil, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kent merkezinde araçla trafiğe çıkılmasının yasaklandığını ifade etti.

Böylesi bir kararın neden alındığına da değinen Kamil, tartışmalı referandumun bitmesinden sonra olası bir provokasyonun önüne geçilmesi için araçların trafiğe çıkmasının saat 16.00'dan sonra yasaklandığını ve yarın sabah saatlerine kadar bunun geçerli olduğunu kaydetti.