Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, Birleşmiş Milletlerin (BM) karar vermesi halinde Suriye'ye asker yardımında bulunabileceklerini ifade etti.

Cumhurbaşkanı Nazarbayev, Astana'daki Akorda Sarayı'nda hazırladığı basın görüşmesinde, Suriye üzerine gelen bir soruda, söz konusu durum hakkında 6. Astana Toplantısı'nın bugün görüşmelere başladığını hatırlattı.

Astana'daki toplantıların sonucunda çatışmasızlık yerlerinin ayarlandığını belirten Nazarbayev, bugünkü görüşmelerde sonraki çatışmasızlık yerlerinin konuşulacağını ifade etti.

Kazakistan'ın Suriye'ye asker yardımında bulunup bulunmayacağı üzerine gelen soruya Nazarbayev, ‘Birleşmiş Milletler Suriye'ye asker gönderme kararı verirse biz de BM üyesi olarak askerlerimizi Suriye’ye gönderebiliriz.’ dedi.

TÜRK ASKERİNDEN SURİYE SINIRINA ÇIKARMA

Suriye'nin Halep şehrine ait terör örgütü PYD kontrolündeki Afrin'in sınır komşusu Kilis'e gönderilen obüsler ile personelin yer aldığı konvoy, akşam şehre ulaştı.

Askeri konvoy, güvenlik tedbirleri içerisinde konuşlandırılmak üzere sınır hattına ilerledi.

İLK SEVKİYAT GEÇEN AY YAPILDI

Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından terör örgütü PYD kontrolü altında bulunan Suriye’nin Afrin İlçesi’ne yakın Kilis sınırına askeri araç sevkiyatı gerçekleştirildi.

Kilis'in Suriye'nin sınırındaki birliklerine, içlerinde obüs ve çok namlulu roketatarların da yer aldığı askeri araç ve personel sevkiyatı dün geç saatlerde yapıldı.