Suudi Arabistan, Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Mısır ve Yemen "teröre destek vermekle suçladıkları" Katar ile diplomatik ilişkilerini kestiklerini duyurmuştu.

Suudi Arabistan, BAE ve Bahreyn, ülkelerinin hava sahasını Katar'a kapatarak, Katarlı diplomatların 48 saat içinde ülkelerinden ayrılmasını talep etti. Katar'a karşı yapılan diplomatik ablukaya Maldiv Adaları ve uluslararası toplumca meşruiyeti olmayan darbeci general Halife Hafter destekçisi Libya Tobruk hükümeti de katılmıştı.

KATAR "İŞBİRLİĞİNE HAZIRIZ"

Açıklamalarda yer bulan ifadelerde Katar'a yönelik "başka ülkelerin iç işlerine karışma" ve "terörü finanse etme" suçlamalarının asılsız ve mesnetsiz olduğu belirtilen haberde, "Suçlamaların gerçekle bir ilgisi yok. Bunlar, devletlerarası ilişkilerin istikrarına aykırı karalamalardır." denildi.

"Katar'ın teröre karşı tutumu çok belli ve nettir. Doha yönetimi nedenleri ne olursa olsun her zaman terörün karşısında yer almış ve Terörü kınamıştır. Uluslararası sözleşmelere ve terörle mücadeleye sadık kalmıştır." ifadelerinin kullanıldığı haberde, krizin aşılması için Kuveyt'in gösterdiği çabaların takdir edildiği aktarıldı.Yer alan haberde Katar yönetimi uzlaşmaya hazır olduğunu belirterek ambargo gerçekleştiren ülkelere çağrıda bulundu.