Katar Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed bin Abdurrahman bin Casim El Sani, bazı Körfez ülkelerinin ablukası altındaki ülkesinin Suriye politikasında değişikliğe gitmeyeceğini belirtti.

Sani, Belçika'nın başkenti Brüksel'de Avrupa Parlamentosu (AP) üyeleri ile görüştükten sonra basın toplantısı düzenledi.

SURİYE RESTİ


Sani, ablukadan sonra Suriye politikalarında bir değişikliğe gidip gitmeyeceklerine dair soru üzerine şunları kaydetti:

"Katar'ın politikası aynı kalacak. Suriye halkına karşı yapılan suçlar karşısında adaletin sağlanması gerektiğine dair tutumuz devam ediyor. Suriye'de bir siyasi geçiş süreci olması ve Suriye halkının kendi liderlerini seçmesini öngören Cenevre kararlarına bağlı kalıyoruz. Esed veya her kim savaş suçu işlemişse yaptıkları nedeniyle sorumlu tutulmalı. Katar'ın muhaliflerle alakalı politikasına dair olarak da Katar bunu şu anda abluka uygulayan bazı ülkelerin de aralarında olduğu değişik müttefiklerle ortaklaşa yapıyor. Onlar bu politikaya devam ettiği sürece biz de devam ederiz."

Katar Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed bin Abdurrahman bin Casim El Sani'nin yaptığı bu açıklamaya Suriye'den nasıl bir cavap geleceği ise merak konusu.