Katar Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Savunma Bakanı Halid el-Atiyye'nin, İngiltere Savunma Bakanı Micheal Fallon ile başkent Doha'da görüşme yaptığı ifade edildi.

SAVAŞ UÇAKLARI SATIN ALDI

İkilinin görüşmelerinde, başta terörle mücadele konusu olmakla birlikte bölgedeki kritik gelişmeler ve askeri ortaklık konuları masaya yatırıldı.

Bununla birlikte tarafların Katar'ın İngiltere'den 24 adet Typhoon cinsi savaş uçağı satın almasına yönelik anlaşmaların yapıldığı belirtildi.

KATAR KRİZİ KÖRFEZ ÜLKELERİNİ ETKİLEDİ

Moody's, Katar'ın, mayana gelen krizin ilk iki ayında ekonomisine destek için 38,5 milyar dolar harcadığını bildirdi. Uluslararası kredi derecelendirme şirketi Moody's'in hazırladığı raporlara göre, bu Gayri Safi Yurtiçi Hasıla'nın yüzde 23'lük kısmını oluşturmakta.

KRİZ VURAN ÜLKELER

Şirketin raporlarına bakılırsa, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır ve Bahreyn’in çizdiği sınırlandırmalardan en çok ticaret, turizm ve banka alanlarını etkisi altına aldı. Şirket, Katar bankalarından ortalama 30 milyar dolar çekildiğini düşünüyor.

ÜLKELERİN NOTU DÜŞEBİLİR

Söz konusu krizin tüm körfez ülkelerinde belirsizlikler oluşturduğunu ifade eden şirket, Şirket, krizin içinde olan tüm ülkelerin kredi görünümünü etkileyebileceği konusunda da uyarılarda bulundu.