Katar resmi haber ajansı QNA'ya karşı yapılan siber saldırıları araştırma komisyonunun bulduğu neticeler, başkent Doha'daki İçişleri Bakanlığında yapılan basın toplantısında paylaşıldı.

Komisyon üyeleri, teknik araştırmalar neticesinde QNA'ya BAE'da yeralan iki konumdan siber saldırı yapıldığını aktardı.

Saldırıların ne şekilde yapıldığı bir video sunumuyla aşama aşama gösterilirken, saldırı esnasında gizlenme programlarının kullanıldığı belirtildi.

Sunuma göre, bahsi geçen siber saldırı için 22 Nisan'da sistemde bulunan bir açıktan QNA'ya sızılarak virüs gönderildi.

Saldırının 23 Mayıs 23.45'te başladığı, 00.13'te ise Katar Emiri'ne atfedilen sahte beyanların yayımlandığına vurgu yapılırken, Katar teknik personelinin saldırıda bulunan IP adresleri arasında doğrudan iletişim olduğunu belirlediği vurgulandı.

Sunumda bunun dışında, 23 Mayıs'taki saldırıdan dakikalar evvel iki bölgedeki IP adreslerinden QNA'ya çok sayıda ziyaretçinin giriş yaptığının gözlendiği aktarıldı.

Araştırma ekibinin başında olan Yarbay Ali Muhammed el-Muhendi, saldırıdan sonra Katar'a karşı önceden planlanmış kampanyanın devreye sokulduğunu ve belli bir senaryo içerisinde yürütüldüğünü kaydetti.

Saldırıyı yapanların kimliklerinin Körfez krizinin tarafı olan ülkelerce bilindiğini iddia eden Muhendi, söz konusu ülkelerin Katar'la bağlantılarını kesmeleri nedeniyle teknik ekibin IP adreslerinin arkasındaki kişileri öğrenme olanağının olmadığını söyledi.

Amerikan Washington Post gazetesinde hafta başında çıkan haberde de Katar krizine sebep olan sürecin arkasında BAE'nin olduğu iddia edilmişti.

Adının açıklanması istenmeyen ABD'li istihbarat yetkililerine dayandırılan haberde, BAE'nin üst düzey yetkililerinin mayısta onayladığı plana göre bazı kişilerin QNA'nın internet sitesine siber saldırı düzenlediği öne sürülmüştü.