Katar Savunma Bakanı Halid bin Muhammed El-Atiyye, TRT World televizyon kanalında yaptığı röportajda, gündeme dair değerlendirmede bulundu, soruları cevapladı.

Ülkesi ile kimi Arap ülkeleri arasındaki yaşanan krizde, Türkiye'nin Katar'daki askeri üssünün tartışma hususu olup olmadığının sorulması üzerine Atiyye, kendilerinden istenen 13 maddelik talep metni içerisinde ülkedeki Türk üssünün kapatılmasının bulunduğunu aktardı.

Atiyye, "Fakat ne yazık ki Katar'a saldırıp, Katar'ı abluka altına alma kararının zamanı bizim tarafımızdan kararlaştırılmadı, zamanı onlar belirledi. Bu nedenle çok uzun zamandan beri herkes tarafından bilinen bir üssü gelip de bizden kapatmamızı talep edemezler. Bu yalnzca iki egemen devlet arasındaki ilişkileri alakadar eder." şeklinde ifade etti.

"KATAR DA BİR DARBENİN HEDEFİ OLABİLİR"


Türkiye'de FETÖ'nün darbe kalışmasının üzerinden 1 sene geçtiğinin anımsatılması ve Katar'ın böyle bir şeyle karşı karşıya olma ihtimalinin sorulması üzerine Atiyye, darbe kalkışması olduğunda durumu çok yakından izlediklerini aktardı.

Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamad Al Sani'nin o gün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı arayan ilk kişi olduğunu ifade eden Atiyye, "Katar'ın sıradaki hedef olabileceğini öngörüyorum. Zira Türkiye ve Katar dünya üzerindeki mazlum insanlara arşı ortak onurlu bir duruş sergiliyor, bu noktada Katar bir sonraki hedef olabilir." ifadelerini kullandı.