Emir Al Sani, Katar merkezli Al Jazeera kanalında yayımlanan beyanlarında, Haziran 5'te Suudi Arabistan, Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Bahreyn yönetimlerinin Katar ile tüm diplomatik ilişkilerini kesmeleri ile başlayan diplomatik krize dair ilk defa açıklamada bulundu. Şeyh Temim, "Daha evvel hiç görülmemiş kışkırtmalar, iftiralar ile eşi benzeri görülmemiş vesayet ve engelleyim girişimine maruz kaldık. Maruz kaldığımız bu kampanya önceden planlanmış bir oyundur. Biz bir sınava girdik ve sınavı kazandık." dedi.

DİYALOĞA HAZIRIZ

Katar' ın, anlaşmazlıkların çözülmesi adına abluka uygulayan ülkeler ile "egemenliğe saygı üzerine kurulu" diyaloğa hazır olduğunu ifade eden Şeyh Temim şunları söyledi:

"Herhangi bir krizin belli ilkeler doğrultusunda çözülmesi gerekiyor. Öncelikli olarak tüm devletlerin egemenliğine ve iradesine saygı çerçevesinde bir çözüm üretilmeli. Ek olarak bir taraf diğer tarafa dayatmada bulunmamalı tersine karşılıklı anlaşmalar ve herkesi bağlayan ortak yükümlülükler olmalı. Biz tüm uyuşmazlıklara çözüm üretmeye ve diyaloğa hazırız."  Askıda kalan meselelere çözüm bulmak adına diyaloğa açık olduklarını vurgulayan Şeyh Temim, "Hükümetler arasındaki siyasi anlaşmazlıkların bedelini halkların ödemesini durdurmanın zamanı geldi." şeklinde açıklamada bulundu.

EMİR'DEN TÜRKİYE'YE TEŞEKKÜR

Katar Emiri Şeyh Temim, Türkiye' nin Körfez krizine dönük tutumundan övgü ile söz ederek, "Türkiye'ye aramızda imzalanan iş birliği anlaşmasını hızlı bir şekilde yürürlüğe koyduğu ve temel ihtiyaçlarımızı karşıladığı için teşekkürlerimizi sunuyoruz." ifadelerini kullandı.