Doha'daki emirlik divanında Katar Başbakanı Abdullah bin Nasır bin Halife Al Sani'nin başkanlığında gerçekleştirilen olağan toplantıda, Türkiye ve İran ile Katar arasında taşımacılık ve transit geçiş hususunda varılan mutabakat zaptı onaylandı.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, 9 Ağustos'ta yaptığı açıklamada, Katar ile ticarette karayolu olarak İran'ın bazı liman şehirlerinin kullanılmasına yönelik görüşmede bulunduğunu aktarmıştı.

Katar'ın tüm ihtiyaçlarının Türkiye tarafından karşılanması için İzmir'den sonra Katar'da da iş forumu düzenleyeceklerini kaydeden Zeybekci, Katarlı mevkidaşı ile İran'da görüşmeler yaptıklarını bildirmişti.

SÖZLÜ MUTABAKAT

Türkiye'den tırların İran'ın limanlarına ulaşarak oradan Ro-Ro ile Katar'a 5-6 günde gitmesine dair değerlendirmelerde bulunduklarını ve sözlü mutabakat sağlandığını dile getiren Zeybekci, "İran tarafıyla bunları görüştük, karşılıklı olarak sözlü mutabakatımız var. Geçişlerde beklenmemesi, ürünlerle ilgili gereksiz bürokrasinin oluşmamasına yönelik mutabakatımız oldu. Önümüzdeki günlerde bu yazılı metin haline dönüşecek." ifadelerini kullandı.

Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn ve Mısır yönetimlerinin 5 Haziran'da Katar ile tüm diplomatik ilişkilerini kesmelerinin ardından Körfez'de kriz patlak vermişti. Katar'a ambargo uygulayan 4 ülke, ilişkilerin düzeltilmesi için Doha yönetimine 13 maddelik talep listesi sunmuş, Katar ise uluslararası hukuka aykırı hiçbir talebin kabul edilmeyeceğini açıklamıştı.