Kanada’da Quebec City Polis Sözcüsü David Poitras, ocak ayında 6 kişinin ibadet ederken katledildiği camiye yollanan pakette, tahrif edilmiş bir Kur'an-ı Kerim ile çirkin şekilde yazılmış bir not bulunduğunu belirtti.

Poitras, olayla alakalı soruşturma başlatıldığını ve sorumluların bulunacağını kaydetti.

"BU PAKET SALDIRGAN BİR BELGE"


Quebec Eyalet Başbakanı Philippe Couillard, verdiği demeçte, olayı "kabul edilemez ve iğrenç" olarak değerlendirerek, "Bu eylemleri kınamalıyız. Tüm dünyada toplulukların hep birlikte yaşadıklarını görüyoruz. Bu paket saldırgan bir belge." ifadelerini kullandı.

Camiye yollanan paket, ülke gündeminde uzun süredir konuşulan Müslümanlara ait mezar yeri tartışmalarına da başka bir boyut kazandırmış oldu.

"REFERANDUMU ETKİLEMESİN DİYE SUSTUK"

Daha evvel de onlarca kez muhtelif saldırılara maruz kalan Quebec City İslam Kültür Merkezi Camisi Başkanı Muhammed Labidi ise "Paket, Saint-Apollinaire şehrinde geçtiğimiz pazar günü mezar alanı olarak istediğimiz arazi için yapılan referandumdan 2 gün önce geldi. Biz, idare olarak neticeleri hiçbir şekilde etkilemesin diye referandum bitinceye dek bekleme kararı aldık. Bu paketin gelişi bir şok, referandum sonuçları ise ayrı bir şoktu." yorumunda bulundu.