ABD Başkanı Donald Trump'ın BM’de gerçekleştirdiği konuşmada Kuzey Kore rejiminin ‘tamamen imha’sına yönelik tepkili açıklamalarının ardından Japonya Başbakanı Shinzo Abe de Kuzey Kore'nin nükleer füze çalışmalarından geri dönmeyeceğini ve bu tehditlerin benzeri olmadığını ifade etti.

Kuzey Kore meselesinde, ‘yapılması gereken tek şey eylem’ ifadelerini kullanan Abe, ‘Kuzey Kore'nin tehditkar davranışlarının bir sonu gelmesi, uluslararasında bir dayanışmaya varılmasına bağlıdır. Fazla bir vakit kalmadı.’ dedi.

BASKI ZAMANI GELMELİ

Abe, açıklamasına şu şekilde devam etti:

‘Kuzey Kore füze denemelerini devam ettirerek BMGK kararlarını hiçe saydığını açıkça göstermiş durumda. Artık diyolag kurarak bir şeyler yapılacak zaman değil. Bundan sonra baskı kurulması gerekiyor.’

KUZEY KORE DÜNYAYA MEYDAN OKUYOR

Geçtiğimiz günlerde Japonya üzerinden fırlattığı füzeyle, uluslararası baskıya rest çeken Kuzey Kore, 3 Eylül'de de altıncı ve en güçlü nükleer denemesini gerçekleştirmişti.

ÇİN VE RUSYA'DAN ORTAT TATBİKAT

Çin'in resmi haber ajansı Xinhua, ortak askeri eğitim tatbikatlarının Rusya'nın doğu limanı Vladivotosk kıyısındaki Büyük Petro Körfezi ile Japonya'nın kuzeyinde Okhotsk Denizi'nin güney kesimi arasında yapılacağını açıkladı.