İsveç Başbakanı Stefan Löfven, Başbakanlık binasında gerçekleştirdiği basın toplantısında, siyasi krizi sürdürme niyetlerinin olmadığını ifade ederek, muhalefet partilerinin haklarında gensoru vermeye hazırlandığı İçişleri Bakanı Ygeman ve Altyapı Bakanı Johansson'un istifa ettiğini kaydederek, Savunma Bakanı Peter Hultqvist'in ise görevde kalmayı devam edeceğinin altını çizdi.

Löfven, Sağlık Bakanı Gabriel Wikström'un ise özel sebepten dolayı istifa ettiğini belirtti.

YENİ İSİMLER KABİNEYE GİRDİ


Başbakan Löfven, İçişleri Bakanı Anders Ygeman'ın yerine Göçmen Bakanı Morgan Johansson'u, Morgan Johansson'un yerine de Helene Fritzon'u, Altyapı Bakanı Anna Johansson'un yerine de Tomas Eneroth'un getirildiğini aktardı.

DEVLETİN GİZLİ BELGELERİNİ SIZDIRDILAR


İsveç devlet televizyonu SVT'nin haberine göre, İsveç Ulaşım Dairesi, devlete ait gizli kalması gereken bilgi ve belgeleri bilgisayar kullanıcıları arasında paylaşılabilen bulut sistemine aktardı. Böylelikle polis ve orduya ait araçlar ile savaş uçağı pilotlarının adlarının bulunduğu bahsi geçen bilgiler, Doğu Avrupa ülkelerine sızdırıldı.

Muhalefette bulunan sağ koalisyon partileri, sızıntının sorumlusu olarak İçişleri Bakanı Anders Ygeman, Savunma Bakanı Peter Hultqvist ve Altyapı Bakanı Anna Johansson'un istifa etmelerini, aksi takdirde söz konusu bakanlar hakkında gensoru önergesi vereceklerini açıklamışlardı.

FETÖ'CÜLER YAPINCA CHP AYAĞA KALKIYOR

Türkiye'de de aynı şekilde FETÖ'cüler devlet kurumlarının arasına sızmış, bütün siyasilerin telefonlarını, bilgisayarlarını incelemiş ve dinlemiş. Gizli kalaması gerekn bilgi ve belgeleri dış isihbarat birimlerine servis etmişti. Daha sonra bu ihanet çetesi ülkede darbe yapmak istemiş ancak aziz Türk Milleti Reis-i Cumhur Erdoğan önderliğinde bu darbeye geçit vermemişti. Şimdi bunları yapanlara devlet ceza verince CHP yürüyüşler düzenleyip bunlara engel olmaya çalışıyor. Ancak İsveç'te bu tür bir olayda hükümet ve muhalefet anında gereğini yerine getirebiliyorlar.