İsrail'in eski Genelkurmay Başkan Yardımcısı ve halen etkin komutanlarından olan Yair Golan, dün Washington'daki bir düşünce kuruluşunun panelinde açıklamalarda bulundu.

"PKK BİR TERÖR ÖRGÜTÜ DEĞİL"

Golan verdiği demecinde PKK için, "Benim kişisel bakış açıma göre, PKK bir terör örgütü değil. Belki (bu sözler) manşetlere çıkacak ancak; ben böyle görüyorum," ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE TOPRAKLARINDA "BÜYÜK KÜRDİSTAN"

“İran, Irak, Suriye ve Türkiye Kürtlerini -eğer ki bir araya getirirseniz- nasıl bir araya getireceğinizi ve sınırları ben tam olarak tespit edemem,” diyen Golan "Ancak İran'a ve bölgede yaygın olan istikrarsızlığa bakarsanız, bağımsız ve birleşik Kürt oluşumunun, bu bataklık için çok da kötü bir fikir olmadığını görürsünüz" ifadelerini kullandı.

Golan, 'Büyük Kürdistan'ı kurmanın bölgede istikrara katkı sağlayacağını savundu.

Öte yandan İsrail, Arakanlı Müslümanları vahşice öldüren Myammar hükümetine silah satmaya devam ediyor.

İsrail'in Haaretz gazetesi yazarı John Brown tarafından yayımlanan makalede, "Bilindiği gibi Myanmar hükümeti suç işlemeye devam etmesine karşın İsrail, oradaki rejime silah satmakta ısrar ediyor." ifadelerini kullandı.

EYLÜL 2015'TE İSRAİL'E SİLAH GEZİSİ DÜZENLEDİ

Brown, "Şiddetin artmasına karşın İsrail, Myanmar'a silah satmaya devam etmekte." başlıklı makalesinde, Myanmarlı General Min Aung Hlaing'in Eylül 2015'te İsrailli silah üreticileriyle görüşmek üzere İsrail'e "alışveriş gezisi" gerçekleştirdi.

Myanmarlı General Hlaing’in bu ziyaretinde İsrail Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin ve İsrail Genelkurmay Başkanı ile görüştüğünü açıklayan Brown makalesinde, İsrail Savunma Bakanlığı Uluslararası Savunma İşbirliği Dairesi Başkanı Michel Ben-Baruch'un da 2015'te Myanmar'ı ziyaret ettiğini kaleme aldı.