Kudüs İslami Vakıflar İdaresi Basın Sözcüsü Firas Dibs’in yayınladığı yazılı bildiride, ‘200 kişiden oluşan fanatik Yahudi, gruplar oluşturarark, Harem-i Şerif’in kapılarında ve avlularında kalabalık olan İsrail polisi ile birlikte Mesci-i Aksa'ya baskın gerçekleştirdi.’ açıklamasında bulundu.

Müslümanların Mescid-i Aksa’ya girmek istediklerinde İsrail polisi tarafından didik didik arandığını ifade eden Dibs açıklamasında, İsrail polisinin Vakıflar İdaresi’nde bulunan okullardaki öğrencilere karşı da sorunlar çıkardıklarını ardından girmelerine müsaade ettiklerini belirtti.

Yahudi takviminde yıl başı olarak geçen Roş Aşana’nın kutlandığı şu zamanlarda fanatik Yahudiler tarafından Mescid-i Aksa’ya yönelik baskıların çoğalacağı tahmin ediliyor.

İSRAİL BM MİSYONUNU TEHDİT EDİYOR

Diğer yandan, Manhattan'da 42'nci sokak, 2'nci caddedeki İsrail'in BM misyonu ve Başkonsolosluğunun bulunduğu binaya Netanyahu'ya hitaben tehdit içerikli bir mektup yollandığı ve içinde beyaz toz olduğu açıklandı.

Olaydan sonra İsrail Misyonu önüne gelen New York Polis Teşkilatı (NYPD) ekipleri binaya giriş ve çıkışları durdururken, geniş güvenlik önlemleri almış durumda.

Olay, dünya liderlerinin yapacakları BM'nin 72. Genel Kurul toplantılarının hemen öncesinde ve toplantıların yapılacağı BM Genel Merkezi'nin bir sokak ötesinde gerçekleşmiş durumda.