İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) 25 Eylül tarihinde gerçekleştirmeyi düşündüğü ‘bağımsızlık referandumundan’ evvel Kürt milletinin kendi devletlerinin olması yolunda atılan adımları desteklediğini ifade etti.

Netanyahu tarafından yapılan açıklamada, ‘Terörizmin her şeklini kabul etmeyen İsrail, Kürt milletinin kendilerine bağımsız bir devlet kurma yolundaki çalışmalarını destekliyor.’ ifadelerini kullandı.

Bürodan yapılan açıklamada, ‘İsrail, PKK'yı kabul etmiyor ve terörist bir örgüt olarak görmüyor.’ şeklinde değerlendirmelerde bulundu.

İSRAİL İTİRAF ETTİ!

İsrail Savunma Güçleri Genel Kurmay Başkan Yardımcısı Yair Golan, geçtiğimiz haftalarda ABD'de katılıdığı bir programda skandal açıklamalara yer verdi.

Yair Golan, Washington Yakın Doğu Araştırmaları Enstitüsü'ndeki konuşmasında, PKK'yı terör örgütü olarak görmediklerini söylerek şöyle konuştu: ''PKK bizim için terör falan değil, İsrail'in dış politikasına hizmet ediyorlar.'' Golan, Kuzey Irak'ta 25 Eylül'de yapılacak referandum ile ilgili, "Tüm kürtlerin katılımıyla Büyük Kürdistan kurulmalı." açıklamasında bulundu.

Öte yandan İsrail, Arakanlı Müslümanları vahşice öldüren Myammar hükümetine silah satmaya devam ediyor.

İsrail'in Haaretz gazetesi yazarı John Brown tarafından yayımlanan makalede, "Bilindiği gibi Myanmar hükümeti suç işlemeye devam etmesine karşın İsrail, oradaki rejime silah satmakta ısrar ediyor." ifadelerini kullandı.