İsrail Silkahlı Kuvvetleri, Suriye'de kimyasal silah ile tahmini 90 kişinin ölümüne neden olan saldırıdan iki hafta geçtikten sonra, Cumhurbaşkanı Beşar Esad'ın hala ellerinde bir kaç ton civarında kimyasal silahı olduğunu ifade etti.

Dün İsrailli gazetecilere açıklamada bulunan üst düzey bir İsrail istihbarat yetkilisi, Suriye'nin Cumhurbaşkanı olan Esad'ın elinde hala bir kaç ton civarında kimyasal silah olduğunu belirtti.

Bazı İsrailli gazeteler, açıklamayı gerçekleştiren istihbaratçının, kimyasal silah sayısını 3 ton olarak söylediğini ifade etti.

SURİYE 2013 YILINDA KUL ETMİŞTİ

Amerika Birleşik Devletleri ve Rusya'nın liderliği ile yapılan anlaşmada, Suriye 2013 senesinde elinde bulunan kimyasal slahlarını yok etmeyi onaylamıştı.

İsrail Savunma Bakanı Avigdor Liebermann 6 Nisan'da Yedioth Ahronoth gazetesine gerçekleştirdiği açıklamada, "saldırının direk Esad tarafından yapıldığından ve emrinin onun tarafından verildiğinden yüzde 100 emin olduğunu" ifade etmişti.

SARİN GAZI KULLANILDIĞI KESİNLEŞTİ

Kimyasal Silahların Engellenmesi Örgütü'nün (OPCW) İngiliz heyeti, OPCW Genel Direktörü olan Ahmet Üzümcü'nün gerçekleştirilen araştırmalar "sarin ya da sarin benzeri bir maddenin kullanıldığını gösterdiğini" söylediğini dün itibarı ile duyuruldu.