Geçtiğimiz Mart ayından bu güne kadar 8 tatbikat yapan İsrail ordusunun gerçekleştirdiği en büyük tatbikat ise 5-14 Eylül tarihleri arasındaki Light of the Grain oldu. 18 ay boyunca üzerinde çalışıldığı ifade edilen tatbikatın, “İsrail ordusunun ülke dışı güçlerle mücadeleye hazırlığını kontrol amaçlı” olduğu söylendi. Tatbikatın, ülkenin kuzey sınırında yapılması, “bahsi geçen ülke dışı güç Lübnan mı?” sorusunu gündeme taşıdı. İsrail kaynakları ise, tatbikatın Lübnan’da askeri gücünü çoğaltan Hizbullah’a karşı ordunun hazır olup olmadığını anlamak için yapıldığını iddia ediyor.

ŞİMDİYE KADAR Kİ EN BÜYÜK HAZIRLIK

İsrail’e yapılan bir saldırı senaryosuyla başlayan tatbikatın şimdiye kadar görülmemiş bir kapasiteye sahip olması dikkatleri üzerine çekiyor. Tatbikatta, pek çok saldırı sisteminin de kapasitelerinin test edilmesi için kara, deniz ve hava kuvvetleri tarafından ayrı ayrı kullanıldığı ifade ediliyor.

Diğer yandan, İslam coğrafyası başta olmak üzere dünyanın dört bir yanında Kudüs'ün, ABD'nin eliyle İsrail'in başkenti ilan edilmesi protestoları gerçekleştiriliyor. Kudüs'ün gerçek sahipleri olan Filistinliler de bu yanlı karar sonrasında intifada çığlığı ile sokaklara indi, eylemler gerçekleştirdi.

Batı Şeria, Gazze ve Ramallah başta olmak üzere bir çok noktada eylemler düzenleyen Filistinlilere karşı, İsrail Savunma Bakanı Avigdor Lieberman, Arap işletmelerin boykot edilmesi çağrısında bulundu.

"FİLİSTİNLİLERE PARA KAZANDIRMAYIN"

İsrail Savunma Bakanı, Başkan Donald Trump'ın Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanımasına karşı şiddetli protesto gösterilerinde bulundukları semtlerdeki Filistinli ve Arap işletmelerin boykot edilmesi çağrısında bulundu.

İsrail Ordu Radyosu'na yaptığı açıklamada, İsrail'in kuzeyindeki Wadi Ara'da yaşayan Araplar için, "Bizim bir parçamız değiller." diyerek, Yahudi İsraillilerin artık Filistinlilerin köylerini ziyaret etmemeleri ve ürünlerini almamaları gerektiğini söyledi.