İsrail’in Mavi Marmara saldırısının ardından 7 yıl geçti. Ülkeler arasında imzalanan normalleşme anlaşması uyarınca mağdurlara verilecek 20 milyon dolar tazminatı İsrail, Maliye Bakanlığı’nın hesabına aktardı. Bakanlık ise tazminatların düzenlenmesi adına özel komisyon görevlendirdi.

İnsani yardım taşımak amacıyla sefere çıkan Mavi Marmara’a yönelik İsrail’in uyguladığı katliamın ilk senesinden bu yana 7 yıl geçti.

Gemide bulunan 10 Türk vatandaşının şehit olduğu, diğer birçok aktivistin yara aldığı kanlı baskının ardından iki ülke ilişkilerinde yıllar süren anlaşmazlıkların giderilmesine geçen yıl imzalanan anlaşmayla başlanmıştı.

İsrail özür ve tazminat ile Gazze'deki Müslümanlara insani yardım malzemelerinin ulaştırılacağı sözüne koşut olarak Türkiye'de açılan davanın düşürülmesi garantisi aldı. Fakat anlaşmada ‘bağış' adı altında düzenlenen tazminatlar henüz 10 şehidin ailelerine ve mağdurlara ulaşmadı.

TAZMİNAT MİKTARINA YÖNELİK ELEŞTİRİLER

Edinilen bilgilere göre İsrail 20 milyon dolarlık tazminatı Maliye Bakanlığı'na iletti. Komisyon tazminatın mağdurlara hangi yöntemle dağıtılacağı hususunda çalışıyor. Şehit yakınları ve yaralılar ile saldırının sebep olduğu zarar oranında var olan kanunlar uyarınca ödeme gerçekleştirilmesi düşünülüyor. İsrail'in verdiği tazminat oranın dünyadaki benzer vakaların çok altında kaldığı eleştirileri yapılmıştı.

MAĞDURLAR TAZMİNATI KABUL EDİYORLAR MI?

Mağdurların ise tazminatı almayı onayladıklarına dair belirli bir görüş birliği söz konusu değil. Tazminat almayı kabul edenler ile etmeyenlerin oranında eşitlik olduğu dile getiriliyor. Hadise sırasında şehit düşen Furkan Doğan'ın babası Ahmet Doğan, tazminat hakkında yöneltilen soruya karşılık olarak, “Bizimle bu zamana kadar kimse irtibat kurmadı. Ayrıca, tazminat hakkında ne karar vereceğimizden de emin değiliz. Mavi Marmara hadisesi 31 Mayıs'ta 7. yılında olacak. Şehit aileleri olarak hepimiz İstanbul’da bir araya geleceğiz. Bu konuyu da hep birlikte ele alacağız” dedi.