İsrail Savunma Güçleri Genel Kurmay Başkan Yardımcısı Yair Golan, geçtiğimiz haftalarda ABD'de katılıdığı bir programda skandal açıklamalara yer verdi.

Yair Golan, Washington Yakın Doğu Araştırmaları Enstitüsü'ndeki konuşmasında, PKK'yı terör örgütü olarak görmediklerini söylerek şöyle konuştu: ''PKK bizim için terör falan değil, İsrail'in dış politikasına hizmet ediyorlar.''

Golan, Kuzey Irak'ta 25 Eylül'de yapılacak referandum ile ilgili, "Tüm kürtlerin katılımıyla Büyük Kürdistan kurulmalı." açıklamasında bulundu.

Öte yandan İsrail, Arakanlı Müslümanları vahşice öldüren Myammar hükümetine silah satmaya devam ediyor.

İsrail'in Haaretz gazetesi yazarı John Brown tarafından yayımlanan makalede, "Bilindiği gibi Myanmar hükümeti suç işlemeye devam etmesine karşın İsrail, oradaki rejime silah satmakta ısrar ediyor." ifadelerini kullandı.

EYLÜL 2015'TE İSRAİL'E SİLAH GEZİSİ DÜZENLEDİ

Brown, "Şiddetin artmasına karşın İsrail, Myanmar'a silah satmaya devam etmekte." başlıklı makalesinde, Myanmarlı General Min Aung Hlaing'in Eylül 2015'te İsrailli silah üreticileriyle görüşmek üzere İsrail'e "alışveriş gezisi" gerçekleştirdi.

Myanmarlı General Hlaing’in bu ziyaretinde İsrail Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin ve İsrail Genelkurmay Başkanı ile görüştüğünü açıklayan Brown makalesinde, İsrail Savunma Bakanlığı Uluslararası Savunma İşbirliği Dairesi Başkanı Michel Ben-Baruch'un da 2015'te Myanmar'ı ziyaret ettiğini kaleme aldı.

İSRAİL YÜKSEK MAHKEMESİ BU AY SONU KONUYU GÖRÜŞECEK

Brown, İsrailli insan hakları eylemcilerinin Myanmar'a silah satışına ilişkin İsrail Yüksek Mahkemesi’ne başvuruda bulunduğunu belirterek, mahkemenin başvuruyu eylül sonunda değerlendirmeye alacağını ifade etti.