İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, dün Kuzey Irak'ta anayasaya aykırı olarak gerçekleştirilen sözde bağımsızlık referandumu ile ilgili hükümet adına yorum yapılmasına yasak getirdi.

IKBY tarafında yapılan referandum hakkında fikirleri sorulan İsrailli bir bakan dün Reuters'e yaptığı konuşmasında, ‘Netanyahu bu konuda konuşmamızı istemiyor’ dedi. Bir diğer İsrailli yönetici de bu şekilde bir emir geldiğini belirtti ve söz konusu durumun çok hassas olduğunu ifade etti.

IRAK REFERANDUM TEDBİRLERİNİ ARTTIRIYOR

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, Bağdat'ta Ortak Operasyonlar Komutanlığı'nı ziyaret ettikten sonra referandum hakkıonda önemli açıklamalarda bulundu.

İbadi, ‘Anayasaya aykırı olarak yapılan bu referandum büyük risk taşıyordu. Federal Mahkeme kararı hiçe sayılarak gerçekleştirildi. Bu referandum anayasal değildir ve bundan dolayı sonuçlarını tanımayacağız.’ şeklinde konuştu.

‘ULUSLARARASI DESTEĞİ YOK’

İbadi, ‘Sözde bağımsızlık referandumu hiçbir uluslararası destek görmeden yapıldı. Bu referandum gözetim altında gerçekleştirilmediği gibi ilginçtir ki sonuçlarda karar verenler tarafından açıklanıyor. Yaptıkları referandumun sonuçlarını kesinlikle tanımayacağız, konuşmayacağız ve tartışmayacağız. Referandumun sorumlularından bunun hesabını soracağız. Aldığımız tedbirler artarak devam edecek. Irkçı ve mezhepçi bir devlet kurulmasını asla kabul etmeyeceğiz.’ dedi.